X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

باد صبا

دکتر شریعتی:خدا نکندعقده های کسی به عقیده اش تبدیل شود .در برابراین آدم ها هم فقط باید خندید .

سنگ قبرهایی که شاید ندیده باشید


این مزارها را شاید کمتر کسی بشناسد. مزار سردارانی که نام و رشادت هایشان در تاریخ ایران ثبت شده است. اما سنگ قبرهایشان در گمنامی خاک می خورد.

مجله مهر: انگلیس ها هنوز از نام او می ترسند. نامی که روزی بر اندام استعمارگران و متجاوزان انگلیس، لرزه می انداخت. «رئیسعلی دلواری» نماد مقاومت مردم جنوب ایران است. رهبربزرگ نهضت مقاومت مردم جنوب ایران دربرابر استعمارگران و سرداری که نام «دلیران تنگستان» را برای همیشه جاودانه کرد و خاک جنوب ایران ، رشادتهای او و همرزمانش را خوب به یاد دارد. کسی که 12 شهریور ماه سالروز شهادتش به نام « روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس» نام گذاری شد. اما شاید کمترکسی بداند که مزار این سردار بزرگ و نامی ایران، جایی به غیر از بوشهر و دلوار و حتی خاک ایران است.

رئیسعلی دلواری اما تنها کسی نیست که مزارش، ناآشنا و غریب است. شاید سالروز شهادت این سردار بزرگ ایرانی بهترین بهانه باشد برای پرداختن به سرداران بزرگی که مزارشان بی نشان و غریب افتاده است.

دلاور دلوار ، غریب عراق

«خانه ما کوه است و انهدام و تخریب آن ها خارج از حیطه قدرت و امکان امپراطوری بریتانیای کبیر است.» این، پاسخ رئیسعلی به نامه تهدیدآمیز بریتانیایی ها بود. انها رئیسعلی و یارانش را تهدید کرده بودند که :«چنانچه بر ضد دولت انگلستان قیام و اقدام کنید، مبادرت به جنگ می نماییم، در این صورت خانه هایتان ویران و نخل هایتان را قطع خواهیم کرد.»

رئیسعلی دلواری فرزند رئیس محمد، کدخدای ده دلواربود که در سال 1299 هجری قمری متولد شد. او درعصر مشروطیت جوانی بیست و چهارساله، بلند همت، شجاع، در صدق و وفا بی مانند بود. اگرچه سواد کامل و معلومات کافی نداشت، اما پاکی سرشت و صفات حمیده او طوری بود که زبانزد خاص و عام بود. رئیس علی بعد از این که قوای اشغالگر انگلستان بوشهر را به تصرف خود درآوردند با شجاعتی وصف ناپذیر به مقابله پرداخت و شکست سنگینی بر قوای انگلستان وارد کرد و در حین مبارزه با دشمنان اسلام و ایران، از پشت مورد هدف گلوله یکی از سربازان خائن خود قرار گرفت و در منطقه تنگک صفر، در بیست و سوم شوال1333 هجری قمری به شهادت رسید.

پیکر او را ابتدا در نزدیکی امامزاده ای در روستای «کله بند» به خاک سپردند. اما از انجا که رئیسعلی وصیت کرده بود، او را در نزدیکی بارگاه مولایش حضرت علی(ع) دفن کنندف پیکر او به قبرستان وادی السلام شهر نجف در عراق منتقل و انجا به خاک سپرده شد . جایی که شاید حتی کمتر کسی از زائران ایرانی عتبات عالیات هم از آن باخبر باشند.

سرداری که مزارش انباری شد

مشتریان بازار تهران شاید هرگز ندانند مسیری که بارها آن را طی کرده اند و امامزاده ای که از کنارش گذشتنه اند، پیکر کسی را در خود جای داده که روزگاری  «شمشیرزن ترین جنگجوی شرق» بود. «لطفعلی خان زند» جوان شجاع و دلاور ایرانی که آخرین پادشاه سلسله زندیه در ایران بود، تبحر خاصی در شمشیر زنی داشت. لطفعلی خان از مدود پادشاهان عادل و محبوب ایران بود که  در زمان صدارتش، خدمات بزرگی برای توسعه و پیشرفت ایران انجام داد.لطفعلی خان زند مردی  راستگو، جوانمرد ،صریح اللهجه و دارای اراده قوی بود. اصفاتی که او را بیشتر از همه، شبیه به کریم خان زند می کند. او همانند کریم خان زند خوش خلق و دادگستر و نیک فطرت و با ترحم و نوع پرور بود و می گفت:«نمی توانم چهره ای اندوهگین را ببینم و نمی توانم تحمل کنم که من سیر باشم وهم نوع من گرسنه.». گفته می شود او در مشرق زمین اولین کسی بود که به فکر تاسیس نوعی بیمه اجتماعی افتاد که البته عمرش کفاف عملیاتی کردن این فکر را نداد.

لطفعلی خان زند، سرانجام با خیانت «حاج ابراهیم خان کلانتر» حاکم شیراز و در حالی که پس از ساعت ها جنگ تن به تن و دلاورانه، غرق در خون بود، به اسارت آغامحمدخان قاجار افتاد و به فجیع ترین شکل ممکن به قتل رسید. پیکر او رادر امامزاده زید تهران دفن کردند. جایی که حالا بخشی از بارار بزرگ تهران است و کمتر کسی از آن اطلاعی دارد. چندوقت پیش گزارش هایی منتشر شد که نشان می داد اتاقی که مزار لطفعلی خان زند در آن قرار دارد، تبدیل به انباری شده است.

برای یافتن آدرسی از آرامگاه و آستان مقدس در ورودیهای مختلف بازار هیچ تابلو و علامتی وجود ندارد و تنها منابع آدرس یابی مغازه داران و ساکنین آن منطقه هستند که باید به آدرسهای آنها اعتماد کرد.پس از گذر از چندین پیچ و راسته در بازار تهران تابلویی در جوار محل مورد نظر نصب شده که نشان می دهد که امامزاده زید(ع) در کجا قرار گرفته و به غیر از این تابلو که در جوار آستان نصب شده دیگر هیچ تابلوی دیگری از امامزاده یا حتی آرامگاه لطفعلی خان زند در طول بازار یا نصب نشده یا در انبوهی از جمعیت قابل مشاهده نیست.

آرامگاه لطفعلی خان زند نیز در گوشه ای از محوطه امامزاده واقع شده اما گردشگران اجازه ورود به آرامگاه لطفعلی خان زند را ندارند چراکه در آرامگاه قفل شده و ورود به آن نیز با اجازه کتبی از میراث فرهنگی امکان پذیر است.

 

سردار ملی،جایی غیر از تبریز

شاید اگر الان ااز شما بپرسند مزار «ستارخان» درکجا قرار دارد، بی واسطه و بلافاصله ذهن تان به سمت تبریز برود. شهری که زادگاه «سردار ملی» بود و شروع نهضت مشروطیت از آنجا شکل گرفت. اما جالب است بدانید مزار ستارخان، جایی غیر از تبریز قرار دارد. 

زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهرری ، جایی است که پذیرای پیکر یکی از رهبران قیام مشروطه در ایران بوده است. سردار رشید و شجاع اهل تبریز که خاطره مبارزاتش در تاریخ ایران ثبت شده و حالا در گوشه ای از صحن حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) آرمیده است. 

هرچند طی سالهای اخیر، نوادگان ستارخان تلاش کرده اند تا پیکر او را با کسب مجوزهای شرعی، از شهرری به تبریز منتقل کنند، اما تا به حال چنین اقدامی انجام نشده است و مزار سردار ملی و دلاور تبریزی، همچنان مهمان مردم شهرری و تهران است.

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 14:52 | نویسنده: علی کاظمیان | چاپ مطلب
نظرات (10)
سه‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1392 15:20
رضا و امیرحسین
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام داش علی.
اتفاقا از ورودی سمت حرم حضرت اعلی(ع) که .ارد وادی السلام شدم، اولین نام ایرانی که چشمم بهش افتاد رییس علی دلواری بود! البته تعجب کردم و احتمال دادم که شاید دلاور تنگستانی ما نباشه اما وقتی دیدم بزرگان دیگر ایران نیز آن‌جا دفن شده‌اند، در مورد ایشان نیز مطمئن شدم اگر چه تا سر مزارش نرفتم
خداوند هر 3 نفر این آزادمردان را بیامرزد
پاسخ:
سلام داش رضا خوش به سعادتت ..قبول باشه انشاالله.از جانب من برادر زاده عزیزم را ببوس.شاد باشی و سلامت
سه‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1392 16:54
رها
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام دوست خوبم
وب قشنگی داری
خوشحال میشم به وب من هم سر بزنی
میتونی برای وبلاگت آدرس جدید ثبت کنی
http://s2a.ir
سه‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1392 19:12
سحر طباطبایی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام . ممنونم علی آقا. هدیه تونم خیلی قشنگ بود....... حالا جدی کارخودتون بود ؟
باکمال افتخارشما هم به لینکدونی من اضافه شدید
پاسخ:
سلام دوست عزیز نا قابل بود ممنونم از لطفتون بله این عکس را در سفر به کردستان گرفتم...سپاس
چهارشنبه 13 شهریور‌ماه سال 1392 00:52
بانو
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام آقا کاظمیان گرامی
شبتان زیبا و شاد
پست های جالبی می ذارید دستتون درد نکنه موفق وسربلند باشید.
لحظه هایتان آرام وشاد
پاسخ:
سلام دوست عزیز ممنونم از لطفتون امیدوارم شما هم همواره شاد باشی و سلامت
چهارشنبه 13 شهریور‌ماه سال 1392 14:23
عبدالرضا قاسمی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام . عکس و مطلب جالبی بود .. خدا رحمتشان کند . الان که سنگ قبر هم وسیله ای شده برای کلاس داشتن ... اگه اینها زنده بودند ....
بگذریم
سنگ مزار هر چه ساده تر باشد از لحاظ معنوی اثرگذارتر است همانطور که در داستان سعدی وجود دارد که در داستانی دو پسربچه در مورد سنگ مزار پدرشان صحبت می کند که یکی از آنها می گوید که سنگ مزار پدر من خشت فیروزه است و پسر دوم در جواب می گوید تا پدر تو بخواهد از زیر خروارها خاک بلند شود پدر من به عرش رسیده است. به این ترتیب سنگ مزار ساده اثر بیشتری می گذارد.
پاسخ:
سلام داداش منم با شما موافقم حکایت زیبایی بود دستتون درد نکنه...شاد باشی و سلامت
پنج‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1392 08:10
ونوس
امتیاز: 0 0
لینک نظر
گاهی مجبورید از آنچه رفته بگذرید
از آنچه هنوز باقیست قدردانی کنید
و چشم انتظار آنچه در راه است باشید
....................................................
سلام آقای کاظمیان
مطالب ارزنده و مفیدی بودن ... سپاس از تلاشتان
پاسخ:
سلام خواهر گرامی ممنونم از لطفتان...شاد باشید و سلامت
پنج‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1392 11:15
نگین سلیمان
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام
نمی دانم پس از مرگم چه خواهد شد
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت
ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد
گلویم سوتکی باشد بدست کودکی گستاخ و بازیگوش
و او هر دم دم گرمش گلویم سخت بفشارد
و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد
بدینسان بشکند بر من سکوت مرگبارم را...
دکتر شریعتی
پاسخ:
سلام سید جان سپاس از کامنت زیبایت
پنج‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1392 13:15
نرگس
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام آقای کاظمیان
روز و روزگارتون خوش
مطالب جالب و متنوع خوبی میذارید ممنون از انتخابای خوبتون
امیدوارم تمام لحظاتتون سرشار از نشاط و آرامش باشه .
پاسخ:
سلام نرگس خانوم ممنونم از لطفتان...شاد باشی و سلامت
جمعه 15 شهریور‌ماه سال 1392 01:27
فاطمه
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام برادر گرامی
فروردین سال 91 در شهر نجف کنار مرقد آقا امیراامومنین در قبرستان وادی السلام مزار سردار ایرانی رئیس علی دلاواری رو مشاهده کردیم .
خدا رحمتشون کنه انشالله
ولی مزار دیگران سردارن که تصویری از مزارشون در مطلبتون گذاشتید رو هنوز از نزدیک مشاهده نکردیم
ممنون از شما که که ما رو از طریق تصویر با این بزرگ مردان ایران زمین آشنا میکنید
پاسخ:
سلام خواهر عزیز .ممنونم از لطفتون .متاسفانه من وقتی نجف بودم به وادی السلام نرفتیم چون ایم عاشورا بود گفتند خطرناکه...شاد باشی و سلامت
چهارشنبه 20 شهریور‌ماه سال 1392 15:37
رضا شکاری
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام
متشکرم
همه ساله در کرمان عده ای جمع شده و سالروز مرگ خان زند را گرامی می دارند.
افسوس بر چنین دلاوری
پاسخ:
سلام و سپاس از نظرتون
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد